Práce ve stavebnictví?

Revitalizace bytového domu U Kapličky

Když rekonstrukce, tak pořádná. Pěkně od podlahy až po střechu. Tak jako u panelového domu v ulici U Kapličky v Čelákovicích.

Lokalita:
U Kapličky 1632-33, Čelákovice
Investor:
Společenství vlastníků Čelákovice 1632-33
Termín:
04/2015 - 09/2015
Investiční náklady:
12,4 mil. Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 9 fotografií

Popis realizace

Když rekonstrukce, tak pořádná. Pěkně od podlahy až po střechu.

Na jaře v roce 2015 jsme se pustili do kompletní revitalizace panelového domu v ulici U Kapličky v Čelákovicích.

Důležité rozhodnutí

Rozhodnutí zrekonstruovat bytový dům je zásadní a obvykle se dělá jednou za delší časové období. Proto je dobré si vše promyslet, důkladně naplánovat a ideálně od začátku svěřit vše odborníkům. Prvním krokem je kvalitní projekt zpracovaný na míru potřebám konkrétního domu a neméně důležitým je výběr zkušené firmy se stabilním zázemím a ověřitelnými referencemi. Společenství vlastníků pečující o dům v ulici U Kapličky v Čelákovicích svěřilo svůj dům do rukou naší společnosti KASTEN. Z výsledku se těší nejen obyvatelé domu, ale také my. Máme vždy radost z dobře odvedené práce.

Rozsah rekonstrukce

  • Zateplení fasády domu
  • Rekonstrukce podlah lodžií a nové konstrukce zábradlí
  • Stavební úpravy vnitřních prostor
  • Nové elektroinstalace
  • Úprava předního vstupu a likvidace zadního vstupu
  • Rekonstrukce střešního pláště

Fasáda budovy

Před vlastním zateplením byla provedena prohlídka z lešení pro přesné zjištění stavu obvodového pláště. Na jejím základě se určil rozsah potřebných oprav podkladu. Tam, kde byl beton poškozen nebo ocelová výztuž odhalena a zkorodována byly provedeny zásahy z materiálů na bázi PCC s předchozím ošetřením výztuže.

Obvodový plášť domu se zateplil fasádním polystyrénem tloušťky 140 mm, což bylo v době provádění nadstandardní řešení. Investovat prostředky do větší tloušťky izolantu se při porovnání nákladů na lešení, dopravu materiálu, práci a systémová lepidla, které se použijí v každém případě, jednoznačně vyplatí. Toto však platí jen do určité tloušťky, nad její hranici je již zvětšování izolace kontraproduktivní.  Nejlepší je návrh ověřit výpočtem.

V  našem případě byl hlavní izolant zmíněné tloušťky 140 mm a v lodžiích, kde by taková izolace ubrala dost prostoru, se použil speciální izolant z fenolické pěny. Ten zajistil stejné tepleněizolační vlastnosti při menší tloušťce. V místech určených požárním specialistou byla jako izolant použitá minerální vata o síle 140 mm ve formě požárních pásů. Na závěr byla aplikovaná silikonová fasádní omítka se zrnem 1,5 mm v neutrálním šedém odstínu v kombinaci s teplou oranžovou.

Podlahy lodžií a nové zábradlí

V lodžiích se provedla nová skladba podlah s použitím tepleného izolantu z odolného extrudovaného polystyrenu. Vyztužený spádový beton se opatřil stěrkovou hydroizolací a novou mrazuvzdornou dlažbou  s protismykovou úpravou. Okapnice se vyřešila osazením nerezového oplechování.

Původní zábradlí se nahradilo novou konstrukcí z hliníkových profilů s výplní z mléčného bezpečnostního skla. Elegantní a praktické řešení.

Vnitřní prostory

Společné vnitřní prostory dostaly úplně nový vzhled. Podlaha vstupního podlaží je nově z keramické protiskluzné dlažby a v ostatních podlažích bylo položeno moderní PVC. Stropy byly vyrovnány sádrokartonovým podhledem a spolu se stěnami opatřené kvalitní malbou. Schodišťové zábradlí dostalo nové madlo a také nový ochranný nátěr.

Ve společných prostorách byla provedena nová elektroinstalace - nové rozvody, rozvaděče, nové svítidla se snímačem pohybu a také domácí vrátný.

Přední a zadní vstupy

Přední vstup prošel stavební proměnou. Původní podlahová skladba podesty a rampy byla vybourána až na nosnou konstrukci a nahrazena novou. Podklad byl vyspraven a vyrovnán a na ní se položila nová skladba včetně izolace proti vlhkosti ukončena mrazuvzdornou a protiskluznou dlažbou. Nově se provedla zídka na boční straně vstupu, která tvoří  závětří a také byly do ní osazeny schránkové boxy. Na druhou stranu vstupu bylo osazeno ocelové zábradlí. Vstup je zastřešen plochou stříškou s krytinou z PVC-P pásů. Vstupní dveře byly vyměněné za nové ocelové.

Zadní vstup byl odstraněn bez náhrady, betonové schodiště včetně stříšky bylo zlikvidováno a okolní terén byl vyrovnán a rekultivován.

Střešní konstrukce

Původní skladba střechy byla ponechána a po vyspravení a vyrovnání povrchu se zateplení střechy započalo položením tepelné izolace ve dvou vrstvách. Celková tloušťka izolační vrstvy je 180 mm a na separační vrstvu z tkané geotextilie se pokládala vrchní vrstva ze střešní fólie tloušťky 1,5 mm. Stejná skladba byla použita i pro střechy strojoven, izolační vrstva zde postačovala v tloušťce 100 mm. Atiky byly navýšené dřevěnými hranoly, mezi které byla vkládaná rovněž tepelná izolace a celá plocha byla zaklopena deskami OSB a také vrchní krytinou ze střešní fólie. U střechy byl důkladně sledován spád, pro zajištění bezchybné hydroizolační funkčnosti. Srážkovou vodu odvádějí vnitřní vpustě s vyhřívaním.

Když už, tak kompletně

Pokud jsou na to finanční prostředky, ideální je rekonstrukci domu provést najednou, aby všechny detaily na sebe stavebně dokonale navazovaly. Tím se dá vyhnout dalším investicím na zajištění bezchybného fungování jedné etapy díla, do doby než přijde na řadu realizace další etapy. V případě čelákovického domu U Kapličky se to povedlo a revitalizace proběhla kompletní, doslova od podlahy až po střechu.
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?