03.11.2015 (Zdroj: Panel Plus Speciál 11/2015)
V bytových družstvech i společenstvích vlastníků probíhají často diskuse na téma: revitalizovat ano, ale po částech nebo najednou?
Po částech, tzv. salámovou metodou, je to zdánlivě výhodnější. Stačí míň peněz. Ale než se opraví celý dům (nejprve okna, pak střecha, pak zateplení, pak lodžie, pak vstupní vestibul, atd.) uplyne několik let. A když se skončí, pomalu aby se začalo nanovo. Pro revitalizaci najednou, tedy kompletně, je potřeba peněz větší, ale vše je hotovo za relativně krátkou dobu, kvalita je vyšší, záruky mají jinou hodnotu.
Společenství vlastníků jednotek Španielova 1317-1323 v Praze 6 – Řepích se rozhodlo pro kompletní revitalizaci. Byť šlo o částku vyšší než 20 milionů korun. K realizaci si vybrali neratovickou společnost KASTEN.
Tím nejdůležitějším byla kompletní rekonstrukce vnějšího pláště panelového domu, který má 7 vchodů a je v něm 120 bytů. Měla být vyměněna okna, aplikován kontaktní zateplovací systém a na střeše domu nová foliová hydroizolační vrstva včetně tepelné izolace střechy.
Proměnou prošly i lodžie. Při jejich rekonstrukci použil KASTEN jako podklad pod dlažbu čerpaný beton s vyztuženými vlákny. Při realizaci prací většího rozsahu je to technologie velmi výhodná, protože ušetří nejen čas, ale oproti klasickému použití navlhlé směsi a jejímu ručnímu zpracování, hlavně náklady. Odpadá armování, které je, v případě čerpaného betonu nahrazeno výztužnými vlákny, zaručujícími potřebné mechanické vlastnosti a plnohodnotně nahrazujícími běžně používané kari sítě.
Kompletně rekonstruovány byly i vstupní části domu. Ve vchodových vestibulech byly položeny teracové dlažby, opraveny stěny, zatepleny podhledy a instalovány žárově zinkované stříšky nad vchody, pod něž byly zabudovány nové poštovní schránky. Vchody tak nabyly reprezentativnější ráz a proměnily se v prostor, do kterého je každému, obyvatelům domu či návštěvám, příjemné vstoupit. Čipy ovládané vstupní dveře zajišťují bezproblémový bezkontaktní provoz a zabraňují vniknutí nepovolaných osob do domu.
Barevným řešením fasády se podařilo vytvořit kompozici, osvěžující charakter okolního prostředí. Mřížové prvky na okenních otvorech v suterénu bylo nutné, na žádost investora namontovat, protože pro některé naše spoluobčany je vloupání do cizího bytu nejlepším způsobem, jak přijít k penězům.
Více o rekonstruci domů ve vlastnictví Společenství vlastníků jednotek Španielova 1317-1323 v této referenci.