Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

U Lesoparku jsme i nejsme v Praze

28.11.2018 (Zdroj: Můj Dům 10/2018)

Řadový dům, který dnes představujeme, se nachází na severním okraji Prahy, v sousedství nově vyrůstající bytové zástavby a zároveň v blízkosti starší městské části. Celý soubor U Lesoparku je pozoruhodný jak po stavební stránce, tak zejména urbanistickým konceptem.

Návštěva

Obytnou čtvrť tvoří kombinace řadových domů ve skupinách po 4–7 domech a několik solitérních vil. „Naším cílem bylo vytvořit cenově dostupné a zároveň komfortní moderní bydlení ve zdravém a příjemném prostředí. Nikoliv co největší koncentrace bytů na jednom místě, ale správně vyvážený kompromis, praktické a hezké domy pro život,“ říká Ing. Jan Dvořák, „duchovní otec“ celého projektu. Základem kvality prostředí je urbanistický koncept, který na rozdíl od běžných developerských projektů není založen na co nejhustší zástavbě na co nejmenší ploše, ale vychází z optimální orientace domů ke světovým stranám a počítá i s veřejnou zelení. Jedinečný je zejména ekologický aspekt, založený na zeleni a hospodaření s vodou. Pozemek každého domu je vybaven podzemní nádrží k zachycování dešťové vody o objemu 3 m3. Z jižní a západní strany celý soubor lemuje ochranný zelený pás s relaxačními a okrasnými plochami, který tvoří přirozenou clonu mezi Lesoparkem a sousedním velkým bytovým souborem. Jeho součástí je i soustava jezírek – poldrů k zachycování dešťové vody. Sem je sveden veškerý odtok z ulic a chodníků.

 

Během letošního suchého léta tu sice byly vidět jen zatravněné prohlubně, ale až letní výheň vystřídají prudké lijáky, obyvatelé Lesoparku se nebudou mít čeho obávat. Za sucha bude vodní plocha zvlhčovat a zpříjemňovat ovzduší a poldry se stanou přirozenou zásobárnou vody. Tato v době svého vzniku unikátní vize bude vzhledem k dramatickému vývoji klimatu čím dál více nabývat na hodnotě. A jak se U Lesoparku bydlí? Navštívili jsme jeden ze dvou typů řadových domů.

Na okraji řady

„Bydleli jsme v nedalekých Letňanech. Místo jsme si vybrali, protože tu jsme a zároveň nejsme v Praze,“ říká majitelka jednoho z koncových domů. „V dosahu máme obchody, školu, sportoviště a veškerou další vybavenost ve starých Letňanech. Za deset minut jsme na metru. Je tu i vlakové spojení do centra Prahy. Vzhledem k tomu, že se v sousedství staví velké množství bytů, počítá se s novou vlakovou zastávkou a další vybaveností přímo v této lokalitě.“

Koncový dům má o něco větší pozemek než ostatní (cca 500 metrů čtverečných), což je pro mladou rodinu výhoda – děti mají kde běhat. Samotná zastavěná plocha je jen 90 m2. „Řadový dům považujeme za ideální kompromis,“ pokračuje naše hostitelka. „Ve srovnání se samostatným domem stačila menší parcela, i investice do stavby byla nižší, a kvalita bydlení je v podstatě stejná. A navícpráce na zahradě nezabere mnoho času.“

 U Lesoparku

Vstup vede přes malou předzahrádku s travnatou plochou, chodníčkem a zpevněnou plochou před garáží. V přízemí se nachází garáž, předsíň, malá koupelna a obývací pokoj propojený s kuchyní. Tato hlavní obývací část domu je orientována na terasu a do zahrady, kam se vychází francouzským oknem. V horním podlaží jsou tři pokoje, velká rodinná koupelna a technická místnost s plynovým kotlem. Zděná stavba s fasádou z tvárnic Heluz Family 2 in 1 zaručuje dlouhou životnost a výborné tepelněizolační vlastnosti i bez dodatečného zateplení. Úsporně a racionálně je řešena i dispozice, včetně velikosti a umístění oken. Díky tomu lze dům levně vytopit klasickým plynovým vytápěním a k tepelné pohodě není třeba ani náročná vzduchotechnika, která by zbytečně zvyšovala náklady a vyžadovala údržbu.

„Úsporná dispozice nás hned oslovila a líbilo se nám, že jsme mohli realizovat změny podle svých představ. Garáž je průchozí na zahradu, což je velmi praktické, my jsme si přáli i dveře z garáže přímo do předsíně a také vestavěnou šatnu v hlavní ložnici a další drobné úpravy. Sami jsme si po dohodě s dodavatelem vybrali kuchyňskou linku, podlahy, vybavení koupelny. Velikost domu nám přesně vyhovuje, díky výborné izolaci vytápění mnoho nestojí, v létě jsme dokonce ani nepotřebovali klimatizaci. Dům funguje přesně tak, jak jsme očekávali, a nic bychom neměnili,“ uzavírá majitelka.

V současné době se realizuje třetí etapa výstavby, již se bydlí v 80 domech a přibude dalších 40.