Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Nízkoenergetické rodinné domy U Lesoparku

Nově postavený obytný soubor v Letňanech, pocházející z jedinečného projektu autorské dvojice Jan Dvořák a Pavel Váňa, dostal svoji reálnou podobu díky KASTENU

Lokalita:
Praha 9 - Letňany
Investor:
80 soukromých osob
Termín:
07/2015 - 10/2018
Investiční náklady:
343 mil. Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 41 fotografií

Popis realizace

Nově postavený obytný soubor v Letňanech, pocházející z jedinečného projektu autorské dvojice Jan Dvořák a Pavel Váňa, dostal svoji reálnou podobu díky KASTENU. Postavili jsme 80 rodinných domů z projektu U Lesoparku.

Výjimečný projekt

Pražská městská část Letňany se dynamicky rozvíjí a nabízí mnoho výhod, z kterých nejvýraznější je spojení klidného bydlení s výhodami města a blízkostí metra. Proto je vyhledávaným cílem investorů a novostaveb neustále přibývá.

V severovýchodní části Letňan, přímo u rozlehlého lesoparku, vznikl nový obytný soubor, který je unikátní hned z několika důvodů. Výstavba nízkoenergetických rodinných domů, velkorysý urbanismus, bohaté možnosti sportovního vyžití, bezprostřední blízkost přírody a navíc ekologické pojetí celého projektu, dělá z nově postaveného souboru U Lesoparku skutečně výjimečnou rezidenční čtvrť.

Ekologický rozměr

Co se stane, když všechna dešťová voda ze zpevněných ploch a střech bude pouze svedena do kanalizace? Voda bude rychle odvedena, podzemní zásoby nebudou doplňovány a nastane sucho. Nechávat vodu vsáknout tam, kam spadla, je rozumné a hlavně přirozené. Autoři projektu U Lesoparku vnímají důležitost hospodaření s dešťovou vodou a tento obytný soubor je jedinečný právě systémem poldrů, podzemních vsakovacích nádrží a strouhy, kterými jsou dotovány podzemní vody. Zároveň v případě přívalových dešťů poldry drží vodu mimo domů, na bezpečném místě. Poldry jsou vzájemně propojené a osázené speciální odrůdou trávy, které nevadí, pokud je zaplavena i několik dnů.

Šetření energií je dnes tématem č. 1, proto jsou všechny rodinné domy postavené v nízkoenergetickém standardu. Své místo tady mají řadové domy ve skupinách po 4-7 domech a několik větších solitérních vil. Řadové rodinné domy přiléhají jednou, nebo oběma bočními stěnami k sousednímu domu, a tak zaberou mnohem míň půdy, což je také jedna z opomíjených ekologických stránek takovéto zástavby. Jedná se o vyvážený kompromis rozumného bydlení ve zdravém prostředí.

Jak projekt nabyl reálné podoby

Výstavba probíhala ve 3 etapách a v jejich průběhu bylo postaveno 76 řadových rodinných domů a 4 domy solitérní. Relativně souběžně probíhala výstavba inženýrských sítí a komunikací. Zbývající solitérní domy z projektu jsou realizovány jednotlivě, v režii jejich majitelů a celou lokalitu zpestřují.

Styl řadových domů je moderní, funkcionalistický, čímž je zvýrazněn městský charakter zástavby. Domy mají obdélníkový půdorys, plochou střechu a dvě plnohodnotné podlaží. V projektu jsou dva základní typy domů, s názvy Smrk a Borovice, které se od sebe mírně liší půdorysem a hmotovým ztvárněním fasády. Všechny domy mají 4 pokoje, oddělenou kuchyň, koupelnu, 2 toalety a garáž.

Domy jsou zděné systémem HELUZ, založené na betonových základových pasech a ztraceném bednění.  Stropy jsou keramické z nosníků POT a vložek MIAKO. Schodiště je železobetonové, střecha plochá, zateplená střešním polystyrenem s fóliovým hydroizolačním systémem. Zateplení fasády nebylo nutné, použité cihly Heluz Family splňují požadované parametry pro nízkoenergetický dům i bez dodatečného zateplení.

Individuální přístup

I když jsou domy stejné, každý majitel má své představy a potřeby. Všem jsme se snažili vyjít maximálně vstříc navzdory časové a koordinační náročnosti. Klientské změny, jako je příprava pro krb, zahradní balíček, zabezpečovací zařízení nebo dveře z garáže do chodby, využila většína nových majitelů.

Zajímavosti ze stavby

  • Na místě obytného souboru bylo před výstavbou pole. Proto byla potřeba vytvořit nové ulice, které byly navržené jako nepravidelná síť bez dlouhých průhledů, pro zajištění většího soukromí a příjemnějšího prostředí. Ulice dostaly názvy podle pilotů RAF - Royal Air Force (Škarvada, Uruba, Pernický, Djačuk, Kadečková)
  • Archeologický nález - v průběhu výstavby byly na pozemku nalezeny hroby z doby železné, čímž byla celá výstavba o něco málo delší.
  • „Na ploše šesti hektarů není žádná zástavba, ta je určena jen pro zeleň a sportoviště.“, podle slov autora projektu Ing. Jana Dvořáka. To dělá z celého projektu opravdu ojedinělou výstavbu s velkorysým pojetím zeleně.
  • Časopis Můj dům si vybral pro své 10 číslo roku 2018 řadové domy pro svoji "Návštěvu"

Součástí obytného souboru U Lesoparku jsou tři bytové domy, mezi výstavbou rodinných domů a lesoparkem. Jedná se o nízkoenergetické bytové domy, ve kterých budou byty k pronájmu. Ty jsou právě ve výstavbě a staví je opět naše společnost KASTEN.




Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?