Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Rekonstrukce vdechla panelovým domům nový život

27.11.2015 (Zdroj: Můj dům 09/2015)

Ten příběh je podobný mnoha jiným.

Domy, postavené v roce 1975, se za svého života dočkaly od OPBH pouze přelepení zatékající střechy a jednoho vymalování společných prostor. Když nájemníci v roce 2001 domy zprivatizovali a vytvořili Bytové Družstvo Pod Šafránkou, bylo předsedovi družstva Miloslavu Ulmanovi jasné, že domy čeká nezbytná rekonstrukce.

Cesta k rekonstrukci však nebyla jednoduchá. Důvod? Peníze. Protože domy jsou nízkopodlažní, první úvahy vedly k nástavbě, jejíž nové byty by po prodeji mohly být zdrojem financí na rekonstrukci. Avšak nápad u většiny družstevníků neprošel. Nakonec družstvo ulici Weberova 214 v Praze 5 prodalo tři byty, které získalo v privatizaci, a zbytek pokryl úvěr České spořitelny.

Výběrové řízení na zateplení

Firmu, která rekonstrukci provede, určilo výběrové řízení. Vítězem ze šesti firem, které se výběrového řízení zúčastnily, se stala společnost Kasten. Měla kvalitní reference, předložila seriózní cenovou nabídku. Cena přitom byla jedním z důležitých kritérií. Rozpětí v rámci předložených nabídek bylo nemalé, až dva miliony korun. Což s ohledem na předpokládanou cenu cca 7 milionů je opravdu hodně. Družstvo přitom nestálo o nejlevnější nabídku. Chtělo kvalitu za dobrou cenu. Pro příklad – firma, která předložila nejlevnější nabídku, nebyla schopna doložit reference. Rozhodla tedy dobrá cena, ověřitelné reference, pověst.

Rekonstrukce byla kompletní, včetně nové sedlové střechy, zateplení fasád izolantem tl. 100 mm se škrábanou akrylátovou omítkou tl. 1,5 mm systém Profi, oprava lodžií včetně výměny podlahového souvrství a zábradlí, úprava hlavních vstupů do objektů a výměna sklepních části oken, zateplení MIV severního průčelí, provedení soklové části mozaikovou omítkou, sanační práce panelových spojů a čel lodžií, odstranění nesoudržných vrstev štítů, zateplení podhledů zádveří vstupních portálů, provedení dešťové kanalizace.

Bydlení v novém

Za čtyři měsíce bylo hotovo. V revitalizovaných domech se bydlí lépe, za teplo platí obyvatelé méně, životnost domů se prodloužila, jejich hodnota, včetně hodnoty jednotlivých bytů, se zvýšila. Pro mnohé domy v okolí to může být inspirace.

Přečtete si více o rekonstruci domů ve vlastnictví Družstva Pod Šafránkou v této referenci.

 

DOKUMENTY K PROJEKTU