Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Novou fasádou opět zdobí pražské Vinohrady

19.01.2016 (Zdroj: ASB 06/2015)

Když ho postavili v roce 1936, byl moderní novo-funkcionalistickou kráskou.

A pak už se na něm jen projevoval zub času.

Byť patřil k domům vypovídajícím o vysoké úrovni československého stavitelství v meziválečném období. V roce 2012 se dům, stojící na křižovatce pražských vinohradských ulic Kouřimská a Zásmucká, oživení dočkal.

Dům na křižovatce ulic Kouřimská a Zásmucká

Rekonstrukce byla pro neratovickou společnost KASTEN docela výzvou. Realizace musela vycházet z podmínek odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Magistrátu hlavního města Prahy, z nichž ta hlavní byla zachovat původní ráz domu vycházející z funkcionalistické tradice, tvar fasády i její barevné řešení.

Zajištění podmínek pro hladký průběh stavby také nebylo jednoduché. Dům se nachází téměř v centru města. Lešení museli postavit na frekventovaném chodníku v jednosměrné ulici, bylo nutné instalovat dopravní značky, vytvořit podmínky pro zásobování, dopravu i vlastní stavbu. A co nejméně obtěžovat lidi, žijící v domě i v jeho okolí.

Díky moderním technologiím, které byly při rekonstrukci použity, už obyvatelé domu nemusí v zimních měsících řešit výskyt plísní způsobovaný kondenzací vodních par na vnitřních stranách konstrukce domu, které je trápily dlouhá léta. A mohu se těšit z dobrého bydlení v opět pěkném domě, který novou fasádou zdobí pražské Vinohrady.

DOKUMENTY K PROJEKTU