Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Sanace panelového domu Hůrka, Kralupy nad Vltavou

Dokončení rekonstrukce bytového domu Hůrka v Kralupech nad Vltavou sladilo dva sousedící domy do jednoho harmonického celku.

Lokalita:
Hůrka 1046, Kralupy nad Vltavou
Investor:
Společenství pro dům čp. 1046, Hůrka
Termín:
02/2018 - 05/2018
Investiční náklady:
2,8 mil. Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 7 fotografií

Popis realizace

Osmipodlažní dům

Dům má osm podlaží, jeden vchod, je obdélníkového půdorysu a přímo navazuje na vedlejší, již zateplený dům. Dokončen byl v roce 1974 a výraznějším zásahem prošel v roce 2009, kdy byla vyměněna původní dřevěná okna za plastová a střecha se dočkala zateplení. O devět let později si vedení společenství vybralo naší společnost KASTEN pro zateplení a celkovou regeneraci fasády.

Zahájení sezony a postup prací

Stavební sezona mohla být díky příznivým únorovým teplotám zahájena o něco dřív. V prvních dvou týdnech probíhaly přípravné práce, zařizování staveniště a stavba lešení na níž navázala demontáž původního zateplení západního šítu budovy. Všechny práce vyžadující stálejší jarní teploty probíhaly začátkem března a svižně pokračovaly až do ukončení celé akce.         

Po prohlídce budovy z lešení byl stanoven rozsah korozivního poškození železobetonových panelů, které se sanovalo speciálními reprofilačními maltami a pasivačním nátěrem výztuže. Vnější plochy pláště se očistily od nesoudržných částí, prachu a nečistot a na takto připravený povrch mohlo přijít samotné zateplení obvodového pláště.

Pro zateplení byl zvolen izolant z pěnového polystyrenu tloušťky 120 mm a požární pásy byly aplikovány z nehořlavé minerální vaty stejné tloušťky. Konečnou úpravu povrchu tvoří silikonová omítka v jemném žlutém odstínu a bílými vnitřními plochami v lodžiích.

Součástí rekonstrukce byla výměna oken v bytech, kde byla okna původní, nebo již potřebovala výměnu. Řešena byla také výměna starých meziokenních vložek a jejich zateplení.

Rekonstrukce lodžií  a výměna zábradlí

Kompletní renovací prošly také podlahy lodžií. Původní skladba s keramickou dlažbou a podkladním betonem byla odstraněna a na upravený a očištěný povrch bylo realizováno nové podlahové souvrství.

Na celou plochu podlahového panelu se provedla nová roznášecí vrstva z vyztuženého betonu ve spádu. Hydroizolační funkce je zajištěna stěrkovou hydroizolací, která byla aplikována také na soklovou část. Stěrka se v namáhaných částech vyztužila speciálními pásky. Nášlapnou vrstvu tvoří keramická mrazuvzdorná dlažba v šedém odstínu.             

Původní zábradlí bylo zdemontováno a nahrazeno novou ocelovou, žárově zinkovanou konstrukcí s mléčnou výplní z bezpečnostního skla.

Dokončení  díla

Na závěr proběhly dokončovací práce na soklové části budovy, kde bylo dokončeno zateplení soklu nenasákavým polystyrenem a finalizace mozaikovou omítkou. Kolem objektu byl upraven okapový chodník a okolní terén byl uveden do původního stavu včetně osázení novým trávníkem.

Zářivý výsledek

Celkové provedení včetně barevného řešení bylo přizpůsobeno vedlejšímu navazujícímu domu. Tvoří tak jeden kompaktní celek, který zapadá do svého okolí. Bílá barva v lodžiích prosvětluje a opticky zvětšuje jejich prostor a s jemnou žlutou barvou zbylé fasády působí optimisticky již na první pohled. 

Cenná zpětná vazba na závěr

Petr Vodička, předseda výboru: "Tímto bych chtěl poděkovat společnosti KASTEN, jmenovitě pak stavbyvedoucímu Ing. Blažejovi a mistrovi p. Růžičkovi, kteří po celou dobu na stavbu dohlíželi a zajistili hladký průběh rekonstrukce."
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?