Práce ve stavebnictví?

Rekonstrukce hotelu A&O RHEA v Praze

Jedna z nejzajímavějších akcí KASTENu, v rámci které byl zrekonstruovaný a zmodernizovaný hotel A&O Rhea, vedla k výrazné proměně dominantní budovy ve Strašnicích.

Lokalita:
V Úžlabině 3068/19, Praha 10 - Strašnice
Investor:
DATA-DOMIZIL Baugesellschaft mbH., Deutschland
Termín:
07/2017 - 02/2018
Investiční náklady:
76,5 mil. Kč

Fotogalerie projektu / 16 fotografií

Popis realizace

Jedinečný pohled na Prahu

Hotel A&O Rhea se nachází v klidném prostředí vilové čtvrti nedaleko rozlehlého Malešického parku. Oblíbený je díky své poloze, jen 20 minut jízdy tramvají od historického centra Prahy a především kvůli nezapomenutelným výhledům, které díky své úctyhodné výšce nabízí.

Nově se může pochlubit také trendovým designem, moderní zateplenou fasádou a novými konstrukcemi zasklených balkonů, díky kterým hotel získal nový ráz.

Síť hotelů A&O 

Ze sítě A&O hotelů KASTEN úspěšně zrekonstruoval i hotel v Děčínské ulici. Na tuto spolupráci, díky spokojenosti investora, navazovala rekonstrukce hotelu Rhea. V rámci ní bylo provedeno mnoho odborných zásahů, kvalitní práce našich specialistů a v neposlední řadě spousta důležitých rozhodnutí realizačního týmu Jana Kuchaře a Richarda Praxe, který svou práci odvedli pečlivě a s velkou odpovědností.

Jak probíhala rekonstrukce?

Každá stavba má svá specifika a výzvy, a tady jich bylo hned několik. Hotel Rhea má dvaadvacet nadzemních podlaží a úctyhodnou výšku 66 metrů. Stavba lešení, ztížena dvoupodlažní obdélníkovou základnou probíhající po celé délce hotelu a znemožňující stavbu lešení na terénu, byla výzvou hned na začátku stavby. Naši zkušení lešenáři si s ní však hravě poradili. Dalším specifikem byl výskyt azbestu, se kterým již máme bohaté zkušenosti. Tento materiál jsme odstraňovali speciálními postupy dle platných norem v kontrolovaném pásmu, včetně dekontaminace dotčeného prostoru.

Po demontáži azbestových částí a jejich uložení na příslušné skládce přišly na řadu bourací práce zahrnující demontáž původních zábradlí a vybourání podlah balkonů.

Téměř souběžně probíhala úprava původního podkladu fasády a poté výměna oken, v rámci které bylo provedeno i zrušení chodbových balkonů. Nebyly využívány natolik, aby se jejich ponechání vyplatilo z hlediska zbytečných tepelných úniků. Na parapetní část, vyzděnou v místě bývalých balkonových zábradlí, se osadily kvalitní plastová okna černo-šedé barvy. Stejné, jako jsme osazovali v celém objektu.

Zasklení všech oken tvoří izolační dvojsklo a součinitel prostupu tepla celé konstrukce okna je Uw=1,2 W/m2K. V přízemí jsou rámy oken a velkých okenních sestav hliníkové. Na schodištích byly původní luxferové stěny nahrazeny profilitovým prosklením - dvojice skleněných lamel s pokovenou vrstvou překládaných přes sebe, přičemž krajní část byla osazena otvíravým oknem černo šedé barvy s tmavě šedou parapetní částí.

Konstrukce pokojových balkonů

Výrazným stavebním zásahem z hlediska vnějšího výrazu budovy a zvětšení plochy pokojů, je nová konstrukce balkonů, díky které jsou pokoje větší o 3,3 m2. Původní balkonová sestava s oknem a škvárobetonové parapetní části byly vybourané. Zábradlí balkonů bylo zdemontováno a na jeho místo přišla zcela nová ocelová konstrukce opláštěná inovativními zateplenými panely Kingspan Benchmark Matrix s požadovanou požární odolností. Z vnitřní strany je opláštění tvořeno protipožárními sádrokartonovými deskami se sádrovou omítkou. Do ocelové konstrukce byla vkládaná minerální izolace, čím se dosáhlo splnění požadavků na energetickou náročnost budov. Tato konstrukce tvoří parapetní část, na kterou se osadila nová sestava oken půdorysně tvořící písmeno "U". Okna jsou plastová s izolačním dvojsklem, zevnitř bílé a z vnější strany černo šedé (antracitové). Přibližně 25 cm nad parapetem mají umístěnou zábradelní tyč.

Prostor původních pokojových i chodbových balkonů se po úpravách stal interiérem a namísto vybourané podlahy se provedla nová podlahová skladba v režii objednatele.Zastřešení posledních balkonů v 21. patře se zrealizovalo z ocelové konstrukce vyplněné minerální izolací, která byla opláštěna deskami Cetris a z horní strany se vytvořila spádová vrstva na kterou se natavila fóliová střešní hydroizolace.

Zateplení fasády

Na závěr se obvodový plášť zateplil minerální izolací s tloušťkou 160 mm se silikonovou omítkou a stejně tak i zateplení ostění a nadpraží oken je z minerální izolace. Tento druh tepelného izolantu má protipožární vlastnosti a proto nebyla na fasádě potřeba žádných jiných opatření. Specifické požadavky však byly kladeny na lepení izolačních desek v místě nové obvodové stěny z desek Fermacell, pro které je vyžadováno speciální lepidlo i hmoždinky. Nová obvodová stěna Fermacell nahrazuje podparapetní části oken, kde původně byla konstrukce obsahující azbest.

Barevnost

Fasáda je navržena z probarvené omítky světle šedé barvy, vstupní partie jsou na pilířích a sloupech zvýrazněny tmavě šedou barvou. Dělící pásy ve štítových stěnách a střední vertikální pás západní fasády jsou rovněž tmavě šedé barvy. Okna a velké prosklené plochy jsou provedeny jako černo šedé, stejně jako dveře a prvky vzduchotechniky. Prosklení schodiště je provedeno z desek profilit v kombinaci s otvíravým oknem v černo šedé barvě.

Opět v provozu

Hotel Rhea od března 2018 opět nabízí své služby a stal se oblíbeným výchozím bodem pro objevování krás stověžaté Prahy. Tentokrát ve větším pohodlí a elegantním designu i díky KASTENu.
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?