Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Jeden dům ve městě hokejové legendy

Další zdařilou stavbou KASTENu je rekonstrukce bytového domu v Kladně.

Lokalita:
Dlouhá 2631, Kladno
Investor:
SVJ domu Dlouhá 2631, Kladno
Termín:
03/2018 – 06/2018
Investiční náklady:
4,7 mil. Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 11 fotografií

Popis realizace

Další zdařilou stavbou KASTENu je rekonstrukce bytového domu v Kladně.

Fenomén

Kladno je největší město Středočeského kraje a právem jej můžeme nazývat městem sportu. Významnou roli v něm hraje již od dob sokolských hnutí. Kromě fotbalu, volejbalu a plavání jej, samozřejmě, přeslavil hokej a to rovnou na světové úrovni. Je to místo, kde se narodil a působí nejslavnější evropský hokejista, fenomenální hráč a snad nejdéle profesionálně aktivní sportovec všech dob, Jaromír Jágr.

Právě tady, v Kladně, jsme se pustili do modernizace osmipodlažního bytového domu.

Potřeby domu

Budova v Dlouhé ulici je věžového typu s jedním hlavním vchodem. Celkem má 24 bytů s částečně zapuštěným suterénem, který slouží všem obyvatelům jako sklepy a společné prostory. Střecha je plochá, jednoplášťová a ústí na ní jedna strojovna výtahu.

Dům potřeboval stavební zásahy zejména z důvodu degradujících lodžiových panelů, u kterých byla díky opadané vrstvě krycího betonu na podhledových stranách odhalena výztuž desek. Zábradelní panely vykazovaly stejné problémy, navíc byla navržena také úprava kotvících prvků. Zateplení obvodového pláště přináší efektivnější hospodaření s teplem a tvoří ochrannou vrstvu nosných konstrukcí, čímž se výrazně zvyšuje životnost budovy. A to byl další důvod, proč jsme se pustili do práce.

Obvodový plášť

Rekonstrukce byla zahájena postavením lešení a následně proběhli sanační úpravy na fasádě, lodžiových panelech i zábradlí. Všechny nesoudržné betonové části byly odstraněny, výztuž ošetřena a chybějící, vydrolené plochy nebo rohy doplněny pomocí speciálních reprofilačních materiálů.

Na připravenou a očištěnou fasádu byl aplikováno zateplení kontaktním zateplovacím systémem s polystyrénovou izolací o síle 160 mm. Ochrana vybraných ploch obvodového pláště podle požárně-bezpečnostního řešení (sokl, u lodžií, kolem vstupu) je zajištěna minerální izolací stejné tloušťky. Kolem oken byly použité speciální protipožární lišty osazené na ostění a nadpraží, které bylo předem obložené minerální vatou. Soklovou část budovy chrání soklová deska tloušťky 140 mm.

Extra

Finální vrstvu fasádního systému tvoří chytrá omítka s progresivním samočisticím efektem.

Výrobce Weber o této omítce říká: „Použitím samočisticí omítky weber.pas extraClean se výrazně prodlužuje životnost fasády a podstatně snižují náklady na její údržbu. Díky velmi malému podílu organických částic obsažených v omítce, vzniká na povrchu omítky vlivem proudění vzduchu jen nepatrný elektrostatický náboj a prach z ovzduší na povrchu omítky neulpívá. Omítka je zároveň hydrofobní. Tím zůstává na povrchu fasády minimum vody, která utváří dobré živné podmínky pro mikroorganismy, růstu mikroorganismů zabraňuje i velmi malý podíl organických částí. Díky těmto vlastnostem zůstává povrch omítky čistý a objekt je dlouhá léta v původních jasných barvách.” 

Rekonstrukce lodžií

Z celého objektu potřebovaly opravu nevýrazněji právě lodžie. Původní pochozí vrstva a betonová mazanina lodžiových podlah byla kompletně odstraněna. Lodžiový panel a zábradlí, které je tvořeno železobetonovou deskou, byly důkladně ošetřené a reprofilované speciálními polymercementovými materiály. Podhledy a čela lodžií byly zateplené minerální vatou tl. 50 mm.

Na vyrovnaný a čistý povrch lodžiového panelu se zrealizovala nová skladba podlahy. Jako první byla aplikována izolační konstrukční deska opatřena síťovinou v tenkovrstvé cementové hmotě. Na okapní hranu se připevnil kovový balkonový profil a těsnící samolepící pás, který spoj překrývá. Detail lodžiové desky a stěny se pojistil rohovým těsnícím pásem a následně se nanesla hydrostěrka ve dvou vrstvách. Na ní se již lepila pochozí vrstva tvořena keramickou dlažbou s profesionální spárovací hmotou.

Zábradlí je tvořeno železobetonovou deskou, která byla zrenovována. Kamínková strana byla natřena hydrofobizačním transparentním silikonovým nátěrem, vnitřní strana bílým silikonovým nátěrem. Vrchní hrana zábradlí je chráněna oplechováním z barevného lakovaného pozinkovaného plechu v odstínu RAL 9006.

Jak dům ve výsledku vypadá?

Zateplení přináší kromě výhod v podobě úspor energií také poměrně zásadní změnu architektonického působení. V domě v Dlouhé ulici byla zvolena nenápadná barva hlavní fasády s výraznými, barevnými akcenty kolem oken, které dodaly stavbě jedinečnou dynamiku.
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?