Práce ve stavebnictví?

Bytový dům s chytrou omítkou

Bytové domy obklopené bohatou zelení mají často problém s výrazným znečištěním fasády od pylů a biologických fragmentů z rostlin, a to zejména na severní straně.

Lokalita:
Satalická 360-362, Praha 9 - Prosek
Investor:
Bytové družstvo Satalická 360 362
Termín:
03/2020 – 07/2020
Investiční náklady:
4,6 mil Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 8 fotografií

Popis realizace

Bytové domy obklopené bohatou zelení mají často problém s výrazným znečištěním fasády od pylů a biologických fragmentů z rostlin, a to zejména na severní straně. Proto jsme u domu v Satalické ulici použili chytrou omítku nové generace, abychom tomuto problému chytře předešli.

Řadový dům

Menší bytový dům řadové zástavby v Satalické ulici, který vzhledem i velikostí připomíná rodinné bydlení, nabízí výhody klidného a málo frekventovaného prostředí. Dům byl postaven v 50-tých letech jako zděná stavba z plných cihel, s podélným konstrukčním systémem. Tvořen je třemi sekcemi a každá má svůj samostatný vchod. Budova má 2 nadzemní podlaží, zapuštěný suterén a střechu tvoří typický krov s keramickou krytinou.

Rekonstrukce řešila kompletní zateplení obálky, tzn. fasády, zateplení půdy a také stropu podzemního podlaží. Zrekonstruované jsou i balkony, přičemž balkony prvního podlaží tvoří nová, moderní konstrukce.

Fasáda budovy s omítkou nové generace

Pro zateplení byl zvolený kontaktní systém kvalitativní třídy „A“ s mechanickým kotvením. Izolant hlavních ploch je z minerálních vláken a má tloušťku 140 mm. Na soklové partie byl použitý nenasákavý extrudovaný polystyren menší tloušťky (80 mm).

Omítku tvoří speciální tenkovrstvá směs nové generace, tzv. chytrá omítka weberpas aquaBalance. Její chytrost spočívá v regulaci vlhkosti na povrchu fasády. Díky svému složení se po zvlhčení deštěm nebo rosou znatelně rychleji vysouší. Vlhkostní režim fasády se udržuje v přirozené rovnováze, takže řasy a plísně zde nenaleznou živnou půdu a fasáda si po dlouhou dobu zachovává hezký vzhled. Pro domy, které mají ve svém okolí zeleň a početné stromy produkující pyl, to platí dvojnásob.

Zavěšené a zrekonstruované balkony

Balkony v prvním podlaží byly vyřešené výměnou za zcela novou zavěšenou ocelovou konstrukci. Tento radikální zásah přinesl mnohem větší plochu pro relax a odpočinek. Původní konstrukce totiž měly 5x menší podlahovou plochu. Zábradlí je součástí celého sytému a má skleněnou mléčnou výplň. Na systémovou podlahu byla položena terasová podlážka z borovice s termo úpravou.

Balkony ve druhém podlaží mají nové zábradlí s tyčovou výplní a nové souvrství podlah s finální keramickou dlažbou.

Zateplení půdy a suterénu

Zateplením půdy a stropu nad podzemním podlažím se dokončilo zateplení „obálky budovy“, teda celkové obalení všech vytápěných prostor ve svislém i vodorovném směru.

Strop suterénu byl původně obložený starším systémem z EPS, který byl odstraněný, a na očištěný povrch bylo aplikováno nové zateplení z minerální vaty dvojí tloušťky. Pod obytnými místnostmi je zateplení v tloušťce 140mm, a pod chodbou, sociálním zázemím a kuchyní je v tloušťce 80mm s bílým nástřikem.

Na zateplení půdy byl použitý systém Isover tvořený z pochozí části z EPS křížů, mezi které se vkládala dvouvrstvá minerální izolace celkové tloušťky 240 mm. Ta byla v pochozích místech zaklopena OSB deskami kotvenými do zmíněných nosných křížů. Izolace v nepochozí části byla překryta difuzní membránou.

Chytrá doba vyžaduje chytrá řešení

I domy můžou mít svou technologickou vymoženost, třeba v podobě omítky. Pokud přispívá k pohodlnější údržbě a dlouhodobému hezkému vzhledu, taková vymoženost je víc než vítána. Spolu se zavěšenými balkony, které násobně zvětšili odpočinkový prostor, dělají tuto stavbou víc moderní, než by se mohlo zdát.
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?