Práce ve stavebnictví?

Rekonstrukce vojenské ubytovny na Rezidenci RoSa

V prosinci 2014 se po mnoha desítkách let dočkala bývalá vojenská ubytovna svého nového využití.

Lokalita:
Střelničná 1680, Praha 8 - Kobylisy
Investor:
Rezidence RoSa spol. s r. o.
Termín:
10/2013 – 12/2014
Investiční náklady:
127 200 494 Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 100 fotografií

Popis realizace

V městské části Praha 8, v sousedství stanice metra Kobylisy, byly dokončeny rekonstrukční práce na objektu Rezidence RoSa, který nabízí bydlení (a nejen to) pro seniory. Generální dodávku stavby „DESIGN & BUILD" provádělo Sdružení KASTEN – Průmstav, pod hlavičkou s vedoucího účastníka sdružení a spoluinvestora společnosti KASTEN.

Rezidence pro seniory vznikla rekonstrukcí stávajícího objektu ve Střelničné ulici v Praze 8 Kobylisích. Přestože tento objekt dříve sloužil jako ubytovna, snaha maximálně přizpůsobit stavbu požadavkům bydlení pro seniory si vyžádala radikální rekonstrukci.

Budova ubytovny byla už před rekonstrukcí výrazným solitérem s velkými plochami neudržované zeleně. Inspirací návrhu řešení byl mimo jiné sousední areál školních staveb a rodinných domů, kde jsou pozemky ohraničené jednotným oplocením. Podobně jsou řešeny venkovní plochy v Rezidenci RoSa. U ní se ale zelené plochy dále člení na polo veřejné a soukromé zahrady.

Příprava projektu začala na přelomu let 2011–2012, stavební povolení bylo vydáno na konci roku 2012. Po dokončení rozsáhlých sondáží v budově, které doprovázely přípravu prováděcí dokumentace stavby a v říjnu 2013 měsíci začaly první bourací práce. První klienti se do Rezidence nastěhovali začátkem prosince 2014.

Rozsáhlá rekonstrukce pro komfortní bydlení s nízkými náklady na provoz.

  • nový návrh dispozic vychází z původního konstrukčního uspořádání,
  • nosné, ztužující a obvodové konstrukce byly zachovány,
  • obvodové zdi s vylepšenými tepelnými vlastnostmi dodatečným zateplením
  • nové a moderní vnitřní rozvody a technologie
  • nové vnitřní konstrukce s důrazem na akustické vlastnosti,
  • moderní výtahy, úprava společných a komunikačních prostor
  • nové instalační rozvody a samostatná měřidla,
  • nové trvanlivé, protiskluzné a snadno udržovatelné povrchy,
  • nová kvalitní okna a dveře,
  • nové střešní světlíky významně zvyšující kvalitu společných prostor a komunikací

Stavba zahrnovala celkem tři objekty – dvě rezidenční budovy a mezilehlé centrum služeb, které obě rezidenční části propojuje a stává se tedy velice dobře dostupné.

REZIDENČNÍ BUDOVY

Obě rezidenční budovy mají sedm nadzemních a jedno podzemní podlaží, kde jsou sklepy, technické zázemí domu a komerční prostory. Ocelová nástavba posledního patra byla vybudována na stávající konstrukci posledního podlaží, vznikl tu prostor pro zajímavé bytové jednotky s terasami, ze kterých máte při dobré viditelnosti Prahu jako na dlani.

Návrh dispozice ostatních bytů vychází z původního konstrukčního uspořádání domu. Téměř všechny nosné, ztužující a obvodové konstrukce zůstaly zachovány. Tepelně izolační vlastnosti obvodového pláště byly zlepšeny pomocí kontaktního zateplovacího systému s minerální izolací, aby stavba poskytovala dobrý energetický standard. Nová je také skladba střechy, dále vnitřní konstrukce, komunikace a povrchy, stejně jako okna a dveře. Ve střeše nad společnými prostory vznikly velké světlíky, takže denní světlo prochází napříč celým domem až do přízemí.

Do všech objektů jsou navrženy nové bezbariérové vstupy. Před prostředním objektem služeb jsou z obou stran vytvořeny zpevněné plochy, které mimo jiné umožňují rozšíření kavárny a restaurace do venkovního prostoru.

OBJEKT SLUŽEB

Objekt služeb má dvě nadzemní podlaží a dva suterény. Po rekonstrukci je bezbariérový s dvojicí výtahů na rozhraní s rezidenčními budovami. Soustředí se sem většina služeb: restaurace, kavárna, obchod, víceúčelový sál, lékař, kadeřník, manikúra a pedikúra. Budova slouží jako hlavní reprezentativní vstup do obou obytných částí. Je sem umístěna centrální recepce se stálou službou, která je vždy k dispozici klientům. Na úrovni přízemí vznikla malá pasáž, přístupná z obou ulic.

Rezidence RoSa dnes nabízí svým obyvatelům samostatné a bezpečné nájemní bydlení v jednotkách o velikosti 1+kk a 2+kk s vlastní kuchyní a příslušenstvím a s možností využití nabízených služeb. Nový domov v ní najde asi 130 seniorů. Lokalita nabízí veškerou občanskou vybavenost a dobrou dostupnost do centra Prahy.

 

Podívejme se na centrum pro seniory RoSa v krátkém videu:

 
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?