Práce ve stavebnictví?

Opravy pavilonů zvířat po povodních v ZOO Praha

Realizačnímu týmu společnosti KASTEN se podařilo úspěšně dokončit zajímavou zakázku rekonstrukce pavilonů v atraktivním prostředí pražské zoologické zahrady.

Lokalita:
U Trojského zámku 3, Praha 7 - Trója
Investor:
Zoologická zahrada hlavního města Prahy
Termín:
07/2013 – 11/2013
Investiční náklady:
3,1 mil. Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 19 fotografií

Popis realizace

Pražská zoo leží v malebném ohbí řeky Vltavy. Blízkost vody však ukrývá jedno riziko: povodně. Před menšími záplavami, do úrovně 20leté vody, chrání zoo protipovodňová hráz. Od roku 1931 však zahradu už třikrát zasáhly záplavy velké.

Na začátku června 2013 přišla další povodňová vlna. Zaměstnanci zoo však byli dobře připraveni a díky obdivuhodnému nasazení se jim ze záplavové oblasti podařilo během 12 hodin odvézt do bezpečí téměř všechna zvířata a většinu majetku. Přesto se náklady na opravu poničených staveb vyšplhaly k několika desítkám milionů korun.

Vlivem záplavové, bahnité vody povodně došlo k silnému poškození také pavilonů tapíra, guarez, sitatung - lesoňů bahenních a chápanů a zvířata je tak již nemohla obývat.

Celá zakázka musela být v přípravné fázi řádně naplánována, aby bylo možné takto časově náročnou rekonstrukci provést v předem zadaném termínu.

V první řadě bylo provedeno nové zateplení obvodového opláštění a podhledů z izolací vně ubikací bez povrchových úprav. Také instalace, které povodeň neminula a poškodila, musely být vyměněny. Mimo jiné byly provedeny i nové rozvody elektroinstalací, vzduchotechniky a zdravotně technické instalace.

Nově byly namontovány střešní krytiny z přírodních došek a doplněny podkladní hydroizolací z živičných pásů. Vnitřní prostory byly sanovány, dřevěné konstrukce ošetřeny desinfekcí a natřeny ochranným nátěrem. Dle architektonického návrhu ze strany Zoologické zahrady hl. m. Prahy byly pavilony opláštěny z dřevěného obložení, aby byl co nejvíce zachován jejich přirozený přírodní vzhled.

Stěžejní na celé zakázce byla nutná rychlost celé rekonstrukce, kdy se během krátké doby podařilo jednotlivé ubikace opět zprovoznit tak, aby se zvířata mohla rychle vrátit ze svého časově omezeného provizorního domova zpět do svých pavilonů.

Bylo nám ctí předat dílo ve vynikající kvalitě, které svým citlivým přístupem k rekonstrukci a opravě jednotlivých částí vede k celistvému a trvalému zlepšení vlastností jednotlivých pavilonů. Jednotný architektonický ráz vyplývající z opláštění stěn přírodními materiály jako je dřevo nebo slaměné došky k zanechává v návštěvnících zoo požadovaný dojem souznění s přírodou.
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?