Práce ve stavebnictví?

Manifesto Market Anděl

Cílem konceptu Manifesto je spojovat kvalitní jídlo a kulturní zážitky s originálním designem a udržitelností.

Lokalita:
Nároží Ostrovského a Stroupežniského, Praha 5
Investor:
Manifesto Anděl s.r.o., Národní 135/14, Praha 1
Termín:
07/2021 – 08/2021
Investiční náklady:
12 mil. Kč
Schovat mapu

Fotogalerie projektu / 15 fotografií

Popis realizace

Naším nejnovějším dílem je realizace inovativního místa pro kulturně gastronomický pop-up Manifesto Market Anděl. Jeho cílem je spojovat kvalitní jídlo a kulturní zážitky s originálním designem a udržitelností.

O co se jedná?

Manifesto Market je první iniciativou neziskové organizace reSITE, která zkvalitňuje prostředí měst pro příští generaci. Designér a bývalý krajinářský architekt Martin Barry chtěl do zapomenutých míst Prahy přinést život. Přemýšlel, jak zatraktivnit takzvané no-go zóny, co nabídnout lidem a jaký design tomu všemu dát. Výsledkem je stylový, kulturou nabitý gastronomický ráj, který je jedinečný svým celkovým pojetím.

Manifesto Anděl tvoří desítky lodních kontejnerů, které svým rozmístěním vytvořily malé městečko na nároží ulic Ostrovského a Stroupežnického v Praze. Kontejnery jsou pronajímány gastro provozovatelům, jejichž výběru se věnuje hodně velká pozornost. Uspějí originální a nápadité food koncepty s různorodou českou i světovou kuchyní. To vše je dostupné v prostředí s celoročním venkovním posezením, v obklopení zelených vertikálních stěn a všudypřítomných rostlin ve vyvýšených květináčích. Celkový dojem dotváří také brouzdaliště se slanou vodou, kde je možné si v průběhu posezení zchladit nohy.

Dalším důležitým aspektem je pravidelné vytváření velkého prostoru pro kulturní akce, které se dějí přímo v areálu Manifesta. Koncerty, DJ´s party, workshopy i výstavy jsou nedílnou součástí provozu. Bonusem je i promítání filmů v EAT in kino! v Manifestu.

Udržitelnost jako životní styl

Jednou z hlavních myšlenek je udržitelnost, která se zrcadlí nejen v návrhu a provedení marketu, ale také v jeho provozu. Manifesto využívá energii z obnovitelných zdrojů od Nano Energies, rotuje skleněné nádobí na nápoje a poskytuje možnost bezhotovostní platby novými interaktivními terminály. Samotná realizace celého tržiště podtrhuje důraz na obnovitelnost a znuvupoužitelnost tím, že kontejnery byly přivezeny z bývalého Manifesta na Smíchově, které mělo předem vyhrazený čas na svoje působení. Anděl je totiž již třetím pražským místem, kde se koncept street food marketu Manifesto zrealizoval.

Realizace

Místo stavby, které bylo původně vietnamskou tržnicí a parkovištěm, bylo nejprve zbaveno dožilých drobných staveb, poničených zídek a starého pouličního osvětlení. Poté se provedli základové patky pod kontejnery, souběžně s nimi rozvody vody, kanalizace a elektro vedení, včetně nových šachet. Následně se zrealizovala nosná konstrukce dřevěné terasy a pochozí plocha z modřínového dřeva.

Následoval zmíněný převoz kontejnerů ze smíchovského Manifesta v režii objednatele. Na nás poté byly kompletační práce, jako je připojení vody, kanalizace a elektro ke kontejnerům a nové osvětlení areálu. Dále přišlo na řadu dokončení pokládky terasy v místech přiléhajících ke kontejnerům. Současně s tím bylo vystavěno brouzdaliště. Jeho stěny jsou ze ztraceného bednění, opláštěného OSB deskami, na které byla natažena geotextílie a bazénová fólie. Dále bylo brouzdaliště vybaveno bazénovou technologií, stěnovými tryskami a osvětlením.

Pro lepší přístup na vyvýšenou terasu je celé její okolí provedeno jako štěrková pochozí plocha. Květináče na stromy mají základy pod terasou ze ztraceného bednění, nosná konstrukce je dřevěná, stěny jsou pak z voděodolné překližky. Jednou z posledních dokončovacích prací byla oprava okolních zídek a vybudování nového schodiště pro vstup na terasu.

O realizaci stavby v bleskovém termínu se postaral KASTEN. Vytvoření skvělé atmosféry je zásluhou kreativního týmu designerů kolem otce celé myšlenky, Martina Barryho. Každopádně se jedná o jeden z nejzajímavějších počinů v oblasti české gastro scény, který nejde pouze obejít, ale musí se zažít.
Líbí se vám naše realizace a chcete se s ní podělit?