Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Jak včely staví dům aneb ekologie nám není cizí

Naše ůly

Mnoho věhlasných architektů a stavitelů se netají tím, že inspiraci pro svá díla čerpají z přírody. Proč? Principy uplatněné při stavbě domovů zvířecích stavitelů jsou jednoduše geniální. Optimální poměr materiál / únosnost, příjemné estetické působení, použití přirozených materiálů, které jsou člověku i přírodě blízké a stoprocentní recyklovatelnost - abychom zmínili alespoň některé z nich.

Dokonalé bydlení

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak promyšlené je například včelí obydlí?

Včelí dílo - plást, se skládá z buněk z včelího vosku a jednotlivé buňky naléhají těsně jedna na druhou a vytvářejí onen pověstný a krásný šestiboký útvar.

Neexistuje efektivnější poměr: spotřeba materiálu / pevnost / objem. Lepší řešení nebylo nalezeno ani člověkem. Při pohledu z boku nejsou buňky vystavěny vodorovně, ale mají sklon 15° ode dna k víčku a ani řídký nektar tak nevyteče. Vzdálenosti mezi plásty včely velmi přesně dodržují, jsou akorát tak široké, aby prošly dvě včely a u krajních plástů jen jedna včela.

O svůj domov se také patřičně starají, neúnavně jej čistí, zahřívají a větrají. Využívají například důmyslnou klimatizaci – pokud je úl vlivem počasí příliš přehříván, včely se seřadí a pohybem křídel odvádějí vzduch ven, a druhá linie včel naopak vhání studený vzduch dovnitř.

Jak souvisí včely a společnost KASTEN?

Překvapivě úzce. Nejen že jsou oba pečliví stavitelé, ale i několik včelích úlů stojí přímo v areálu společnosti. Včely mají v okolních polích a zahrádkách bohatou pastvu, dělají co je jim přirozené a jsou u toho užitečné. Mají svůj koutek, kde je nikdo neruší a na radost svého majitele, pana Aleše Kocourka, přinášejí užitek již několik let – vždyť už bylo nejedno stáčení medu.

Ekologie nám není cizí

V přírodě je každé obydlí čistě recyklovatelné, stavební materiál se dostává zpátky do koloběhu, kde pak slouží dál.

Cítíme svůj podíl odpovědnosti a proto je třídění a recyklace odpadu z našich administrativních budov samozřejmostí již pěknou řádku let. Od roku 2013 se také zapojujeme do recyklace tepelných izolantů používaných na našich stavbách. Prořezy vznikající při kladení teplené izolace na obvodový plášť budovy či střechu, se ukládají do velkých bagů a zavážejí na smluvní místo ke zpracování k opětovnému použití.

Bereme si příklad ze včel

Bydlet chytře, pohodlně a přitom nadčasově a s čistým svědomím vůči našim přírodním zdrojům a budoucím generacím není zas tak těžké. Je potřeba chtít a jednoduše začít.

Společnost KASTEN je jeden z prvních developerů, kteří se zaměřují na výstavbu nízkoenergetických bytových domů. Zajišťujeme investorskou i developerskou činnost a působíme také jako generální dodavatel pro nízkoenergetické projekty. Chceme stavět šetrně, úsporně a zároveň nabízet moderní bydlení.

To je ekologie v praxi. Nezáleží jak nepatrný čí výrazný přínos může v širším pohledu přinést. Každý uskutečněný krok, byť jen v podobě včelích úlů na pozemku stavební společnosti, zařazení recyklace všude, kde to lze nebo změna myšlení při stavbě nových budov, je krokem ke světu, ve kterém se nám bude líbit víc.