Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Zateplovat i když nebudou dotace?

31.03.2011 (Zdroj: Družstevní bydlení - 02/2011 )

Ano, ale jen s kvalitní firmou!

Pro panelové domy je zateplení nezbytné. Pro snížení spotřeby tepla, pro zlepšení pohody bydlení, pro prodloužení životnosti domů. Zateplení, které je obvykle součástí komplexní revitalizace panelového domu, však není levná záležitost. Proto je žádoucí vše pečlivě zvážit. Zejména dobře vybrat dodavatele. A dobře propočítat to, co nabízí. Protože ne všechno, co vypadá výhodně, také skutečně výhodné vždy je.

Mnohdy o výběru dodavatele rozhoduje cena. Může to však být to nejhorší možné rozhodnutí. Jde totiž především to, co může dodavatel za nízkou cenu nabídnout.

„Nechci slevu zadarmo…“

Tahle hláška z jedné z povídek Jiřího Grossmanna přesně vystihuje, oč jde. Za slevou se může skrývat nízká kvalita použitých materiálů, neprofesionální práce neproškolených pracovníků, krátká životnost díla, skryté vady. Když se to sečte, může se stát, že investované peníze budou spíš „vyhozenými“ než investovanými.

Jak se tomu vyhnout?

Do prvních úvah je dobré zahrnout i to, s kým se můžeme poradit. Kdo má osobní zkušenost. Známí, příbuzní či kolegové. Je dobré se zeptat i v domech v okolí, kde již revitalizaci dokončili. Poradit může i odborník, který bude provádět při realizaci technický dozor za investora. Význam má i to, zda firma, která při výběrovém řízení bude o zakázku ucházet, je členem Cechu pro zateplování budov a třeba i Hospodářské komory ČR. Členství firmy v Cechu pro zateplování budov znamená, že jeho členové se zavazují k dodržování Kodexu kvality a profesní etiky.

Cech má i vlastní kontrolory, kteří bez avíza přicházejí na stavbu a kontrolují provedení, dodržování technologických postupů a vše, co souvisí s řádným provedením díla. V každém případě je rozumné vytipovat více stavebních firem a z nich, nejlépe v regulérním výběrovém řízení, vybrat tu, která nabídne a zaručí správný poměr cena / výkon. Tedy kvalitní, profesionální zhotovení díla za dobrou cenu. A převezme za dílo odpovídající záruky, včetně případných oprav.

Při zateplení nejde jen „o nalepení polystyrenu na stěny domu“, ale o řádné stavební dílo, u něhož záleží na mnohých detailech.

Za 16 let jsme zateplili více než 1000 domů, ve kterých žije víc než 100 000 spokojených lidí. To mě určitě mě opravňuje k tomu, abych každému, kdo o zateplení uvažuje, poradil, že s těmi, kteří nabízejí jednoduché a levné řešení, je rozumné se rychle rozloučit. Vyplatí se to! Kvalitní dodavatel je výhodnější než levný.

Aleš Kocourek, KASTEN, spol. s r.o.

DOKUMENTY K PROJEKTU