Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Sedm důvodů, proč zateplit dům

Sedm důvodů, proč zateplit dům aneb odpovědi na otázky typu proč je vhodné vytápěné budovy zateplovat.

Zateplování je již několik let nejrozšířenějším způsobem jak sanovat fasádu bytového či rodinného domu. Téměř šedesát procent českých domácností je již zatepleno, přesto se jedná o pořád vyhledávaný a efektivní způsob modernizace. Pokud patříte mezi ty, kteří svá obydlí ještě nezateplili a o důvodech důkladně přemýšlíte, máme pro vás několik argumentů, které vám mohou pomoct v rozhodování.

1. Úspora nákladů za energie

V současnosti se pořád častěji mluví o úsporném bydlení. Největší položkou domácího rozpočtu jsou právě náklady na vytápění a příčinou vysoké spotřeby energií jsou velké tepelné ztráty způsobené nedostatečnou izolační funkcí obvodových konstrukcí. Fasádou uteče 30% tepla, střechou rovněž 30% a například podlahou 10%.

Odpovědí na otázku, jestli má zateplení smysl v kontextu šetření nákladů na vytápění, je jednoznačně "ano".

Reálná úspora v našich klimatických podmínkách se pohybuje mezi 35-45% v závislosti od individuálních specifik každé stavby. V průběhu tužších zim, kdy teploty klesají pod dlouhodobý průměr, může být úspora dokonce kolem 55%.

Často opomíjené letní období také stojí za zmínku. Věděli jste, že na ochlazení místnosti o 1°C je potřeba 2,5 až 3 krát více energie než na její ohřátí o 1°C?  Dům opatřený izolací se v létě nepřehřívá a nepotřebuje chlazení.

2. Kratší topná sezóna

Se zvýšením tepelně izolačních vlastností obvodových konstrukcí, které dosáhneme zateplením, souvisí pozdější zahájení a dřívější ukončení topné sezóny. Dobře izolovaný dům si vystačí bez topení i brzo na jaře a také udrží dostatek tepla o pár týdnů déle na podzim v porovnání s nezatepleným obydlím. Tím se snižují celkové náklady na vytápění.

3. Poměrně výhodná návratnost

O návratnosti mnoho lidí pochybuje, nebo v tomto ohledu váhá. Často si lidé myslí, že než se investice vrátí, zateplení již dojde k hranici své životnosti. Ve skutečnosti se bude návratnost rostoucími cenami za energie pořád zkracovat a již teď je celkem výhodná. Pokud se od celkové ceny vynaložené na zateplovací práce odpočítají náklady na nutnou opravu objektu, kterou je potřeba tak či tak jednou provést, může být návratnost i překvapující 4 roky. Vše závisí na velikosti domu, zvolené tloušťce izolace, rozsahu zateplení a v neposlední řadě na provedení detailů. Dům vyřešený komplexně, kde se kromě fasády a střechy zateplí také podlaha nad suterénem a pamatuje se rovněž na výměnu oken, může mít návratnost paradoxně rychlejší než částečná řešení.

4. Prodloužení životnosti nemovitosti

Vrstva tepelné izolace chrání nejen teplo uvnitř domova, ale také vnější povrch fasády. Brání vnikání srážkové vody do spár či nerovností a mechanickému poškozování konstrukce způsobeného cykly zamrzání a rozmrzání  této nahromaděné vody. Zateplením se posouvá rosný bod a bod mrazu ze zdiva do izolační vrstvy, zdivo je tak chráněno před účinky mrazu. Snižuje i pohyby v konstrukci vznikající rozdílem denních a nočních teplot v jejichž důsledku vznikají mikrotrhlinky. Tímto vším se prodlužuje životnost obvodových konstrukcí.

 Posun bodu mrazu při zateplení budovy.

graf posunu bodu mrazu při zateplení budovy.

5. Zdravější vnitřní prostředí

Zateplením se z domu či bytu odstraní plísně, které jsou často skryté tak, že o nich ani nevíme. Mohou být například kolem oken, pod parapetem, pod plovoucí podlahou. Tím se přestanou do ovzduší šířit spóry plísní, což jsou výrazné alergeny. Množství spórů plísní v ovzduší je ostatně jedna z několika příčin, proč v současné době tolik lidí trpí alergiemi.

6. Zvýšení estetické hodnoty domu

Velmi příjemným bonusem zateplení je, že kromě dosažení všeho co uvádíme výše, dům získá i nový vzhled. Majitelé si tak mohou vybrat zcela nový design, barvy a provedení, které může starý dům proměnit k nepoznání. Vkusný návrh tak může potěšit nejen majitelé objektu, ale i rozzářit bezprostřední okolí domu. Navíc se zvyšuje hodnota pro případný prodej nemovitosti.

7. Ochrana životního prostředí

Zateplení budovy je opatření, které přispívá k ochraně životního prostředí. Snížením energetické náročnosti se redukují emise skleníkových plynů CO2 a například i výskyt kyselých dešťů SO2. Pro ty, kteří chtějí chránit životní prostředí ještě víc, je na trhu k dispozici několik ekologických materiálů, které však vyžadují odborný návrh celé konstrukce, ve které budou použity. V každém případě i malá snaha se počítá a zateplením uděláte něco pro sebe, svůj dům i okolí.

A jaká je naše zkušenost?

Aby se dosáhlo všeho, co od zateplení očekáváte, požadujte kvalitu. Od odborného návrhu zkušených specialistů se zhodnocením technického stavu vašeho domu po bezchybné provedení celého díla. Kvalita se vždy dlouhodobě vyplácí.

Je pro nás ctí, že již řadu let je naše společnost KASTEN považována za špičku v oboru a to především díky spokojeným ohlasům našich klientů, množstvím ověřených referencí. Rádi vás provedeme celým procesem od projektového řešení přes vyřizování stavebního povolení až po pečlivou a odbornou realizaci. Naše víc jak dvacetileté zkušenosti a přes 1500 zateplených bytových domů může být pro vás jistotou, že si volíte skutečně kvalitního partnera.