Co na nás prozrazují barvy?

Co na nás prozrazují barvy ?

Snad každý z nás má oblíbenou barvu, po které sáhne častěji než po ostatních. Nebo alespoň některé z nich upřednostňujeme. Často je to podvědomá reakce a jestli se jedná o naše bydlení nebo oblečení, náš výběr toho může o nás hodně prozradit.

Barvy velmi výrazně ovlivňují náš život a teď na podzim snad ještě výrazněji. Bez nich by svět nebyl světem. Působí na naše psychické a fyzické zdraví, dokážou uklidnit, ale i povzbudit. To, jaké pocity v nás vyvolávají, záleží na jejich intenzitě a umístění v škále barevného spektra.  

A která se líbí vám? 

Symbolika barev

Bílá představuje čistotu. Rozjasňuje, je optimistická a působí mladistvě. Sáhnou po ní ti, kteří touží po novém začátku. Je to barva, která navozuje klid. Zároveň je neutrální a je nejčastěji volena pro interiér snad všech druhů místností.

Žlutá je zářivá, veselá a vyberou si ji obvykle lidé s pozitivním pohledem na svět. Představuje spokojenost, chuť do života a pozitivně ovlivňuje paměť. Prosvětlí tmavá místa, nebo menší chodby a zejména prostory orientované na sever.

Oranžová pomáhá proti depresím a umí obnovit životní sílu. Její příznivci jsou přátelští, bezstarostní a optimističtí. Interiér umí nabít energií. Oranžovou je však třeba používat s rozmyslem a vhodně ji kombinovat s dalšími barvami, aby nepůsobila příliš agresivně.

Červená je synonymem vášně k životu, přitahuje pozornost. Vitalizuje, podporuje soustředění a výkonnost. Přimícháním žluté, modré nebo hnědé se účinek a vliv na okolí mění – teplá červená povzbuzuje k aktivitě a třeba cihlový odstín má uklidňující prvky.

Fialovou mají rádi lidé se silně vyvinutým smyslem pro spravedlnost a také lidé s bohatým vnitřním a duchovním životem. Je tajemná ale také představuje neklid. V interiéru se používá spíš doplňkově v tlumených světlých a pastelových odstínech.

Modrá je nejvíce uklidňující barvou. Znamená důvěru a stálost, zlepšuje vnímání a intuici. Spojuje se také s autoritou. V místnostech se používá i pro svoje chladivé působení a to zejména jižně orientovaných. Místnosti opticky zvětšuje.

Zelenou upřednostňují ti, kteří si umí stát na svém, rádi pečují o druhé nebo je mají sklony ovládat. Často se používá k vyjádření souladu, rovnováhy, klidu a samozřejmě i přírody a organických prvků. Zelená ve světlých odstínech je vhodná pro místnosti, které se nacházejí v hlučnějším prostředí.

Šedá je neutrální, přesto působí trochu smutně. Může být vnímána jako chladná a nevýrazná. Oblíbená je pro fasády veřejných budov nebo moderních objektů, většinou v kombinaci s teplou doplňkovou barvou.

Hnědá je decentní, představuje kořeny a domov. Rádi ji mají lidé toužící po pohodlí, ale také lidé vyčerpaní toužící po odpočinku. Je to teplá barva spojena s představou růstu. Velmi často je užívaná do interiéru v odstínech béžové, ale tmavé a syté odstíny mohou působit těžkým dojmem.

Černá je vnímána jako formální, elegantní a autoritativní. Ve velkém množství může navodit pocit sklíčenosti, smutku a vážnosti. Ve světě módy je oblíbená a má neotřesitelnou pozici. V interiérech má jen specifické využití a používá se většinou pro detaily

Modro žlutý KASTEN

I z barev firemního loga se dá ledacos vyčíst. Logo vyjadřuje pilíře a poslání firmy. V tomto případě výběr barev není věc náhodná či emotivní, společnosti nimi vyjadřují své sdělení světu.

Naše společnost KASTEN před léty zvolila kombinaci modré a žluté, a tyto barvy nás reprezentují dodnes. Sytě modrá je barvou tradice a stability, zatímco žlutá vyjadřuje, že našim cílem je partnerský a pozitivní přístup vůči všem investorům. Také chceme optimisticky vnímat současnost i budoucnost ve stavebnictví, jít s dobou a požadavky na nejmodernější bydlení.

Modré sítě na lešení se stali našim symbolem a nás velmi těší, že jsou k vidění na mnoha místech - jak přímo v Praze a jejím okolí, tak i v dalších městech Středočeského kraje. Ceníme si důvěru kterou nám lidé projevují a nadále chceme být stabilní firmou, která pečlivě realizuje svěřené stavby. My stavíme a barevnost je na vás.

Jak si vybrat tu pravou

Při rozhodování kterou barvu zvolit v interiéru, je dobré zvážit několik faktorů - k čemu má daná místnost sloužit, jaký v ní chceme mít pocit, jaká je její velikost a na kterou světovou stranu je orientovaná.

Tam, kde je potřeba se soustředit, působí příjemně tlumené barvy jako je šedá nebo šedomodrá. Do prostoru, kde má být rušno se hodí například červená, ale kombinovaná s tlumenějšími odstíny nebo neutrální bílou. Sytost barvy ovlivňuje, jak prostory vnímáme a může opticky upravovat jejich velikost. Platí, že syté barvy místnost zmenšují a velký prostor tak může působit útulněji, světlé naopak navozují pocit vzdušnosti.

Mnoho lidí si barvu místností vybírá podle emocí. Věděli jste, že pokud pokoj vymalujete „teplou“ barvou, tak vám bude pocitově o 0,5° C tepleji? Chladné barvy zase prostor zvětšují a hodí se pro jižně orientované pokoje. Některé výrazné barvy nejsou vhodné pro velké plochy, lépe poslouží  jako oživení nebo zvýraznění detailů.

Podobný princip platí i při výběru fasádních barev. Barevnost by měla na první pohled vyjadřovat jakému účelu budova slouží. Veřejné budovy mívají neutrální, nadčasovou fasádu, někdy doplněnou výraznějšími detaily. Vhodná je šedá nebo béžová s detaily z teplých barev. Pro bytové a rodinné domy není žádné omezení, ale přece to chce trochu vkusu a citu pro okolní zástavbu. Méně je často více. Barvy také ovlivňují tvar a prostorový dojem staveb. Například pro dlouhé domy je vhodné použít vertikální barevné prvky, které opticky vyladí jejich proporce. Horizontální pásy by zdůraznili délku a celý dojem by působil nepřirozeně. Podobně u vysokých domů je dobré se vyhnout svislým prvkům.

 

A JEŠTĚ PÁR BAREVNÝCH ZAJÍMAVOSTÍ

  • Nejbarevnějším městem na celém světě je zřejmě pětitisícové městečko Guatapé v Kolumbii, kde takřka na každém domě najdete nejrůznější pestrobarevné zdobení, kterému se říká „zocalos“.zocalos guatape
  • Do 15. století byla modrá barva luxus a byla vyvažována zlatem - vyráběla se z listů borytu barvířskeho, které se stalo nedostatkovým zbožím. Pak Evropané objevili rostlinu indigo dováženou z Indie.
  • První syntetickou barvu se i přes usilovné snahy podařilo vyrobit až v roce 1857. Dokázal to teprve devatenáctiletý anglický student William Perkin, a to čirou náhodou, když se snažil vyrobit chinin na léčbu malárie.
  • Základní barvy barviv jsou červená, modrá a žlutá (RCY), základní barvy světla jsou červená, zelená a modrá (RGB). Ostatní barvy vznikají jejich směšováním.