Přilož ruku k dílu - získej stabilní práci

Pestrá mozaika barev oživila polikliniku

04.04.2011 (Zdroj: Stavitel)

Na mnoha místech vidíme, jak se šedé paneláky proměňují v barevné. Někdy povedeně, jindy to má k dokonalosti daleko. Ale změna je patrná. Svůj podíl na tom určitě má i absence koncepce, kterou by lokalitě dával městský architekt. Ale co není, může být. I tady se lehce blýská na lepší časy.

Regenerace starých panelových budov bude aktuální ještě dlouho. Je to na jedné straně palčivý problém, ale na druhé straně pro české stavbaře velká příležitost. Jak pokud jde o zásadní vylepšení technického stavu panelových budov, tak z hlediska změny jejich estetického působení na okolí.

Originální architektonický koncept

Jednou z prvních městských částí, která zavedla tzv. barevné zóny, je pražské Jižní město. Vlaštovkou, jež vylétla hodně vysoko, je Poliklinika Opatovská. Omšelá, šedivá, nevzhledná, až ošklivá budova získala rekonstrukcí nový kabát a v soutěži Fasáda roku 2010 se umístila v kategorii Rekonstrukce na 3. místě. Zaslouženě.

Opatovská

Poliklinika je klasickým představitelem územního zdravotnického zařízení z přelomu 70. a 80. let minulého století. Bylo to vidět na její koncepci, architektuře i zanedbání, kterým od doby svého dokončení prošla. Zprivatizována stala se majetkem akciové společnosti Medifin, a.s. Když přišel čas na její obnovu, oslovil majitel odborníky. Nejprve architekty Tomáše Horského a Patrika Hofmana a projektanta Zdeňka Havlinu se záměrem soustředit se na celkovou, zejména energetickou sanaci a nové architektonické řešení obvodového pláště stavby.

Výsledkem jejich invence je originální barevné pojednání fasády, které ve čtvercovém rastru kombinuje barvy různých odstínů a sytostí. Z pestré, zdánlivě nesymetrické mozaiky symetrických čtverců se před kolemjdoucími a příchozími vynořuje důmyslně zakomponovaný, obecně známý znak pro zdravotnická zařízení, červený kříž.

 

 

Problémy při rekonstrukci se vyřešily

Ve výběrovém řízení na realizaci rekonstrukce zvítězila společnost KASTEN z Neratovic. Kromě zateplení a nové barevné fasády bylo třeba vyměnit okna a dveře a instalovat vnější žaluzie.Pro zlepšení uživatelského komfortu provozovatelů ordinací a jejich klientů byly nově osazeny nájezdové rošty zajišťující bezbariérový přístup, instalovány markýzy u vstupních portálů, chránící návštěvníky před vlivy nepříznivého počasí.

„Na první pohled se zdálo, že půjde o běžné dílo, které nebudou provázet žádné větší komplikace. Jenže předepsaný barevný rastr se ukázal jako poměrně složitý technologický problém k řešení…“ usmívá se už dnes Jiří Bureš, výrobní ředitel společnosti KASTEN.

Předepsaná barevná kombinace pro rozdílnou sytost některých barev nedovolovala použít stejný a navíc levnější typ omítky na celou fasádu. Byly dvě možností. Aplikovat na celý plášť stejnou, ale dražší omítku, anebo barevný rastr rozdělit na dva typy omítkovin. S ohledem na rozpočet byla zvolena druhá varianta.

„Pro syté barvy, které absorbují víc slunečních paprsků, jsme použili modifikované akrylátové omítky Baumit ArtLine, které mají vysokou pružnost a jsou proto odolné vůči tepelnému namáhání. Nemohli jsme si dovolit riskovat následné poruchy pláště. Dobrá pověst a dobré reference jsou základními předpoklady úspěchu naší firmy na trhu. Konkurence je tvrdá a nekompromisní. A zákazník náročný a vybíravý…“ zdůrazňuje Jiří Bureš. To se týká i použitých omítkovin.

Konzultace s výrobcem se osvědčila

„Jsme na spolupráci s Baumitem zvyklí a jsme s ní spokojeni. Dodávají nám špičkové produkty, mají kvalitně zpracované podklady, kvalifikované technické poradce, se kterými můžeme všechny technologické problémy konzultovat. Při práci na Poliklinice Opatovská jsme se radili často,“ připomíná Jiří Bureš a dodává: „Konzultanty byli i architekti, kteří barevný rastr navrhli. Různorodá sestava barev a materiálů vlastní realizaci omítek komplikovala a stavbyvedoucí to při jejich aplikaci neměl lehké. Uhlídat, jak a kde se použije daný typ, nebylo jednoduché a náš stavbyvedoucí Martin Kopecký si zaslouží pochvalu,“ oceňuje Jiří Bureš svého kolegu. To, že realizace probíhala v období od června do září, kdy jsou nejvyšší teploty v roce, znamenalo při omítání obvodové stěny dostatečně stínit, aby přímé sluneční záření neurychlovalo zasychání omítky a nebránilo souvislému napojování nanesených ploch. Více o informací o průběhu stavby se dočtete v této referenci.

Společnost KASTEN se během šestnácti let vyprofilovala ve specialistu na rekonstrukce objektů. Na štítu má vepsáno: Za skvělou stavbou pečlivá firma. Na podzim v loňském roce získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje. Její práci zdobí mnoho povedených staveb. Prostě – pečlivá firma, za kterou zůstávají skvělé stavby.

 

DOKUMENTY K PROJEKTU