Úspory jsou, když…

08.05.2012 (Zdroj: Můj dům)

Jsou lidé, kteří to zkoušejí všelijak. Obyvatelé jednoho rodinného domu chtěli ušetřit na spotřebě tepla. Vyměnili okna, zateplili dům, prakticky udělali všechno, co bylo třeba. Přišla k nim návštěva, oni se chlubili, jak to všechno udělali, a návštěva povídá… no jo, ale máte tu nějak chladno… A oni odpověděli… Netopíme. Když máme zatepleno… Usmíváte se? Většina lidí to takhle nedělá…

Nicméně to, že nejlíp uspoříte energii tím, že ji nespotřebujete, je fakt. Stejně jako teplo. Energie jsou čím dál dražší, teplo také. Jenže my chceme mít v zimě v domech a bytech teplo, a dokonce někdy v létě i příjemně chladněji, než je venku. Šetřit znamená v tomto případě hodně získat. Zateplení je ve skutečnosti izolace. V zimě brání teplu, aby unikalo, v létě aby nevnikalo dovnitř. Obecně říkáme, že zateplujeme. Líp to zní. A protože nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci, jak se říká, měli bychom zateplovat jen takovými zateplovacími systémy, které úsporu zajistí. Tedy certifikovanými. A s kvalifikovanými, proškolenými profesionály. Řemeslníky, kteří vědí, že dodržet technologický postup je výhoda.

Kvalitně provedené zateplení dokáže zajistit úsporu 50 i více procent dosavadní spotřeby tepla. Stejně tak přispěje k lepší pohodě bydlení. A také, což si mnoho lidí ještě ne zcela uvědomuje, i k prodloužení životnosti domu. A také ke zvýšení jeho hodnoty. Už dnes je běžné, že byty v zateplených bytových domech, stejně jako rodinné domy, které mají nízkou energetickou spotřebu, se prodávají za vyšší cenu než ty, které energeticky úsporné nejsou. Úvahy o tom, že od příštího roku bude muset mít každý prodávaný anebo pronajímaný dům či byt „energetický štítek“, podobný tomu, jaký dnes mají ledničky či pračky, už v podobě vládního návrhu spatřily světlo světa. Ale všechno to platí za jediné podmínky. A tou je profesionální provedení. To znamená, že nestačí, že „odborník“ se podívá a odhadne, co je třeba (mimochodem vzpomeňte na zedníka z filmu „Na samotě u lesa“). Znamená to, že realizaci bude předcházet odborně provedený energetický a technický audit domu, z nich vycházející projekt. U bytových domů (ale nejen u nich) je nezbytností také promyšlené, profesionálně připravené financování.

A po pečlivé přípravě bude následovat kvalifikovaná realizace, do níž patří použití certifikovaného zateplovacího systému, oken, která mají odpovídající hodnoty prostupu tepla, stejně tak použití kvalitních stěrek a omítek. Nemělo by být opomenuto architektonické řešení vzhledu domu. Aby byl nejen úsporný, ale také hezký. Kromě toho záleží ještě na jedné, velmi důležité věci. Aby ten, kdo bude zateplení provádět, byl schopen slíbenou kvalitu a úspory garantovat. A dodržet sjednanou cenu. Každému investorovi, který se přijde zeptat, radím, aby se s těmi, kteří nabízejí jednoduché a levné řešení, rychle rozloučil. Kdo slibuje velké úspory za málo peněz, těžko může jak úspory, tak kvalitu a životnost zateplení garantovat. Skutečná kvalita totiž má svou cenu. Vždyť to znáte. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Za málo peněz málo muziky. Za 17 let jsme zateplili víc než 1000 domů. Žije v nich víc než 100 000 lidí. Víme, že jsou spokojeni.

Můj dům - 6/2012 (PDF - 387 kB)