Pár (nikoliv dvě) věci, které předcházejí úspěšnému dokončení stavby

02.11.2012 (Zdroj: Domov 11 / 2012)

Dokončení stavby předchází její zahájení. Úspěšné dokončení stavby začíná právě zde. Na začátku.

Na začátku by mělo být jasno: Měli bychom vědět, co chceme a s dobrým architektem a projektantem se poradit jak toho dosáhnout.

Nepůjde to bez projektu: Jiný bude pro rodinný dům, jiný např. pro revitalizaci bytového domu. Vždy bude informací o tom, co se bude dělat a kolik to bude stát. Pokud bude součástí stavby zateplení, a to je dnes téměř vždy, je (při revitalizaci bytového domu) ideální udělat energetický audit anebo (při novostavbě) tepelně technický výpočet. To je dnes již sice samozřejmostí, nicméně připomínka nic nestojí. Pak bude zateplení optimální. Nedávno uzákoněné energetické štítky budov to už dávají jako povinnost.

Věnujte se detailům: Jsou velmi důležité. Na každé stavbě je jich nepočítaně. Jde o to, aby byly provedeny precizně. Špatně provedené mohou vytvářet tepelné mosty, cesty pro zatékání vody, místa pro vznik a růst plísní a hub, atd. Když nejste odborníci, využijte služeb stavebního dozoru investora. Jeho honorář stojí za kvalitní provedení stavby.

Fasáda: Na ní si dejte záležet. U domu je to něco jako dobré oblečení a make up dohromady. Dobře zvolená dům zkrášlí. A naopak, i kvalitní stavbu může nevhodná fasáda znehodnotit.

Realizace: Na zhotovitele vyhlašte výběrové řízení. Hledejte a oslovte ty firmy, které jsou schopné nabídnout komplexní a kvalitní řešení. A také záruky. A mají reference, které si můžete ověřit.

Za 17 let, po které se stavbou rodinných a revitalizací bytových domů zabýváme, jsme získali cenné zkušenosti. Tým našich specialistů provází naše klienty od přípravy projektu a veškeré dokumentace, přes jednání s partnery až po vlastní stavební práce.Naše zkušenosti a dobrá pověst garantují provedení stavby ve sjednané ceně, termínu a kvalitě. Říkáme: „Za skvělou stavbou pečlivá firma“. Víme proč.

Domov 11 / 2012 (PDF - 47 kB)