Jakou fasádu? V každém případě hezkou. A nejlépe zateplenou.

01.11.2010 (Zdroj: Pěkné bydlení)

Šaty dělají člověka a fasáda dům. Je to lehce nadsazené, ale ne tak moc. Šaty musí „sedět“, fasáda musí navržena a provedena tak, aby to domu slušelo. Ne pouze pro pohled zvenku. Mnohem důležitější je jak se zateplená fasáda projeví uvnitř domu. Jak ovlivní bydlení. Pohodu bydlení. A také například náklady na vytápění. Obnovou fasády se dá hodně ušetřit. Otázka proč nespojit příjemné s užitečným je na místě.

Zateplení domuAle! Zateplení fasády domu má smysl pouze v tom případě, že je použit kontaktní zateplovací systém. A je provedeno kvalifikovaným odborníkem na základě odborného výpočtu.

Vypadá to složitě, ale není. Říká se sice, že si šikovný kutil dokáže dům zateplit sám. Určitě dokáže polystyren na dům připevnit a i natáhnout fasádu. Bude to i levnější. Možná. Ale jak dlouho. 
Třeba jen do prvního silného větru než novou, po „domácku“ zateplenou fasádu, odfoukne. Anebo než se po čase objeví plísně. To se pak ta levná varianta může pěkně prodražit.

Jaké zateplení zvolit?

Je nutné vzít do úvahy typ domu, jeho stav, druh a skladbu obvodového pláště, energetické bilance. Jak ty stávající, tak ty výhledové. A také finanční možnosti majitele domu.

Zateplení domuUrčitě stojí za to se poradit s lidmi, kteří tomu rozumějí. S projektantem a energetickým auditorem. Z jejich zjištění o stavu domu vyplyne, jaký zateplovací systém by byl pro obvodový plášť daného domu nejvhodnější. Zateplovacích systémů je totiž víc a každý má specifické vlastnosti. Např. je kontaktní zateplovací sytém (KZS) s izolantem z pěnového polystyrenu, nebo KZS s izolantem z minerálních vláken, nebo KZS s izolantem z extrudovaného polystyrenu (ten je např.vhodný do partií, které jsou ve styku se zemní vlhkostí), nebo KZS s izolantem z děrovaného polystyrenu (difúzně otevřeného), KZS s izolantem kombinovaným z pěnového a extrudovaného polystyrenu (s vyšší mechanickou odolností a zároveň s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi). A pro každý tepelný izolant, respektive skladbu kontaktního zateplení lze v návrzích kombinovat různé podkladní stěrky a finální probarvené omítky jako např. akrylátovou, silikátovou, silikonovou nebo různé druhy minerálních omítek. Možných kombinací je mnoho. Proto je třeba úvahám o fasádě a výběru kontaktního zateplovacího systému věnovat velkou péči. Efekt v podobě krásné fasády, v úspoře tepla a prodloužení životnosti domu se dostaví.

* * *

V září získala společnost KASTEN, spol. s r.o. titul FIRMA ROKU 2010 Středočeského kraje. Reference dokládají, že za pečlivou firmou zůstává skvělá stavba.

 

Autor: Jiří Bureš
Zdroj: Pěkné bydlení 11/2010

(PDF - 224 kB)